• تاریخ : ۱۱ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : آگهی

714533 266 آغاز اعزام زائران ایـــرانی به عربستان از 9 مرداد

حجت‌الاسلام قاضی عسکر با تاکید بر اینکه ان‌شاء‌الله امســال حج آرامی خواهیم داشت، گفت: اولین اعزام حجاج ۹ مردادماه اســت.

به نقل ایسنا، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت عصر روز یکشنبه (۱۱ تیر) در حاشیه مراسم یادبود همسر آیت‌الله علم‌الهدی که در مسجد دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به تجمع امروز خانواده شهدای منا مقابل سازمان حج و زیارت گفت:‌ امروز این خانواده‌ها آمدند و ما نزدیک به دو ساعت خدمت آن‌ها بودیم.

وی ادامه داد: گزارشی از روند کار، از آغاز تاکنون برای آن‌ها تشریح شد و بعد هم به سلامتی رفـــــتند، اما متاسفانه موجی ایجاد شد که کسی با آن‌ها صحبت نکرده، اما من خودم دو ساعت با آن‌ها صحبت کردم.

سرپرست حجاج ایـــرانی خاطرنشان کرد: بیشترین کارِ انجام شده برای این خانواده‌ها توسط سازمان حج صورت گرفـــــته و از ابتدا اینکه آن‌ها شهید قلمداد شوند تا الان که مانند سایر خانواده شهدا محسوب می‌شوند توسط سازمان حج پیگیری شده و اکنون تمام امتیازات شامل حال آن‌ها می‌شود.

قاضی عسکر با بیان اینکه برای دیه این خانواده‌ها در حال مذاکره با عربستان هستیم، تصریح کرد: ما منتظریم کمیته تحقیق نتایج خود را بدهد و احتمال می‌دهیم تا حج امســال این مسئله حل شود که این دیه شامل دو بخش اســت، یکی شهدای مسجدالحرام که آن را شرکت بن‌لادن پرداخت می‌کند و پولی هم قرار اســت پادشاه عربستان بدهد بخش دیگر شهدای منا هستند که اگر طبق روند گزارش شده ما بررسی شود، آن‌ها مقصر بودند و دیه پرداخت می‌شود؛ اما اگر این موضوع هم ثابت نشود، در فقه لفظی تحت عنوان دیه قتیل الزحام وجود دارد که اگر کسی یا جمعی از دار دنیا می‌رود، دیه آن با بیت‌المال اســت و بنابراین ما این دیه را برای خانواده‌ها خواهیم گرفـــــت.

وی همچنین گفت:‌در حال حاضر عربستان مجوز داده و ۱۰ نفر کنسولگر از وزارت خارجه حضور دارند و نقش کنسولگری را ایفا می‌کنند. آن‌ها نیز پذیرفـــــته‌اند که در شهر مکه، جده و مدینه مستقر شوند.

سرپرست حجاج ایـــرانی با بیان اینکه همکاری عربستان در این رابطه بسیار خوب اســت و هیچ دردسری نداریم، ادامه داد: تاکنون قراردادهایمان بسته شده و هیچ دردسری نداشته‌ایم و احساس ما این اســت که ان‌شاء‌الله حج آرامی داریم. اما فضای داخلی کشور کمی ملتهب اســت و رسانه‌ها باید این فضا را آرام کنند.

وی درباره آخرین آمار انصرافی‌ها از حج امســال اظهار کرد: تعدادی انصرافی‌ که به دلیل اینکه می‌خواســتند با خانواده‌های خود مشرف شوند داشتیم که البته برخی در رزرو هستند که از آن‌ها ثبت‌نام انجام می‌شود و اولین اعزام ۹ مرداد خواهد بود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته آغاز اعزام زائران ایـــرانی به عربستان از ۹ مرداد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما