• تاریخ : ۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : آگهی

وقتی حدود سه ماه پیش، «بچه رئیس» روی پرده رفـــــت، همه جا پر شد که آمریکایی ها دونالد ترامپ را با ساخت یک انیمیشن دست انداخته اند و الک بالدوین به عنوان صداپیشه کاراکتر اصلی، ادای رئیس جمهور منتخب را در آورده. این که چنین ادعایی تا چه اندازه حاصل همزمانی تصادفی بوده و تا چه اندازه عامدانه، مسئله ای اســت که در ادامه رمزگشایی شده.

اطلاعات فوری
کارگردان: تام مک گراث
فیلمنامه: مایکل مک کولرز
با اقتباس از کتاب «بچه‌ی رئیس» نوشته مارلا فارزی
موسیقی: هانس زیمر
تدوین: جیمز رایان
صداپیشه ها: الک بالدوین، اســتیو بوشمی، جیمی کیمل، لیسا کودرو راوی ، تونی مگوایر، کنراد ورنون
محصول کمپانی: دریم ورکز انیمیشن
 
به نقل همشهری جوان، وقتی حدود سه ماه پیش، «بچه رئیس» روی پرده رفـــــت، همه جا پر شد که آمریکایی ها دونالد ترامپ را با ساخت یک انیمیشن دست انداخته اند و الک بالدوین به عنوان صداپیشه کاراکتر اصلی، ادای رئیس جمهور منتخب را در آورده. این که چنین ادعایی تا چه اندازه حاصل همزمانی تصادفی بوده و تا چه اندازه عامدانه، مسئله ای اســت که در ادامه رمزگشایی شده.

 

138400 197 انیمیشنی که سینماهای آمریکا را به هم ریخت 

 

با این حال بد نیست بدانید این انیمیشن ۱۲۵ میلیون دلاری به عنوان جدیدترین محصول اســتودیوی «دریم ورکز» اولین بار در بیش از ۳۷۰۰ سینمای آمریکای شمالی روی پرده رفـــــت و با یک افتتاحیه چهل و هفت میلیون دلاری موفق شد عنوان پرفطریقه ترین فیلم گیشه آخر هفته را از چنگ بازسازی «دیو و دلبر» در بیاورد.
 
کل فطریقه جهانی فیلم به مرز ۴۸۰ میلیون دلار نزدیک شده اســت و تا اینجا، ششمین فیلم پرفطریقه گیشه ۲۰۱۷ به شمار می رود که اصلا موفقیت کمی نیست. آن هم در حالی که بین منتقدان و هوادارانش تقریبا ۵۰-۵۰ هستند و در وب سایت «راتن تومیتوز» حدود ۵۳ نسبت رأی مثبت آورده اســت. برویم ببینیم «تام مک گرات» که ۳۰ ســال اســت مویش را در آسیاب انیمیشن سازی سفید کرده و به خاطر «ماداگاسکار» معروف شده، واقعا قصدش این بوده با همدستی بالدوین و «دریم ورکز» رئیس جمهور وقت آمریکا را به چالش بکشد؟
 
برای شروع بهتر اســت بدانید کمدی فانتزی «بچه رئیس» اقتباسی اســت آزاد از کتاب قصه ای که «مارلا فارزی» نویسنده و عــکسگر ادبیات کودک در ســال ۲۰۱۰ منتشر کرد. از آنجا که دنباله ها فقط مختص دنیای سینما نیستند، خانوم فارزی پاییز پارســال بعد از شش ســال، اولین دنباله کتابش را با عنوان «رئیس بچه تر» (The Bossier Baby) روانه بازار نشر کرد.
 
به هر حال در دنیایی که فارزی خلق کرده، بچه فقط رئیس خانه اســت اما روی پرده سینما، نقش بچه از اینها فراتر رفـــــته و ماموریت حیاتیی برایش تعریف شده اســت. در واقع از صدقه سر فیلمنامه جذابی که «مایکل مک کولرز» نوشته و هنر کارگردانی تام مک گرات، چاشنی طنز نسخه سینمایی «بچه رئیس» به مراتب بیشتر و جسورانه تر اســت و دُز احساساتش هم به قدری بالاســت که آدم را خلع سلاح می کند.
 
خرده حسادت های خواهر و برادری
از طرفی، پای سلطه جویی و رقابت خواهر و برادری در میان اســت. ماجرا از این قرار اســت که هر چه «تیم» پسر بچه هفت ســاله داســتان تقلا می کند به والدینش ثابت کند «بچه» برای خودش یک پا «بیزنس من» اســت که با نقشه وارد خانواده شده، کسی حرفش را باور نمی کند چون مادر و پدرش خیال می کنند صرفا حسادت کودکانه اش برانگیخته شده.
 
این داســتان ها را با تخیلاتش سر هم می کند. هر بچه ای با داشتن خواهر یا برادر کوچکتر از خودش می تواند با این قصه ارتباط برقرار کند، هر چند در عوالم بزرگســالی هم هیچ بعید نیست یک عده پرتاب بشوند به گذشته های دور و داغ دل شان از یادآوری خاطره اضافه شدن یک تازه وارد کوچک به جمع خانواده تازه شود.
 
خود مک گراث کارگردان فیلم در یکی از مصاحبه هایش اعتراف کرده با این که بچه کوچک تر خانواده بود اما تا می توانسته برادر بزرگ ترش را اذیت می کرده و اصلا تاثیر تجربقیاتش از همان دوران به جذاب تر شدن روابط بین دو شخصیت محوری این انیمیشن کمک کرده اســت.

 

138401 314 انیمیشنی که سینماهای آمریکا را به هم ریخت 

 

 

شوخی و شلیک خنده
مک گراث که کودک درونش همچنان حسابی فعال اســت، می گوید در روند تولید «بچه رئیس» سعی کردیم تا جای ممکن چاشنی طنز و بامزگی را به داســتان اضافه کنیم. آن طور که انیماتور و کارگردان پنجاه و دو ســاله تعریف می کند، یکی از اهداف حیاتی اوبازگشت به سبک سنتی انیمیشن ها بوده که بیشتر شوخی های شان جنبه فیزیکی داشته اند. مک گراث در یادآوری خاطرات دوران کودکی اش می گوید: «در حالی که پدر و مادرش به جوک ها و شوخی های کلامی می خندیدند، او به عنوان بچه فقط جنبه فیزیکی شوخی ها برایش جذابیت داشت.»
 
کی صدای «بچه رئیس» می شود؟
در هر حال، همه چیز در اســتودیوی «دریم ورکز» طبق نقشه پیش می رود و مگ گراث که حسابی از کار خودش و انیماتورهای «بچه رئیس» راضی بوده اســت، آخر فقط با یک پرسش اساسی مواجه می شود: آیا الک بالدوین برای صداپیشگی همکاری می کند؟ این دو نفر قبلا در انیمیشن «ماداگاسکار ۲» با هم همکاری داشتند.
 
بالدوین آنجا در نقش شخصیت «ماکونگا» حرف زده بود. پروژه مخ زنی شروع می شود و کمدین پنجاه و نه ســاله که خودش تجربه زندگی با چهار برادر قد و نیم قد را داشته، با قصه رقابت خواهر و برادری ارتباط برقرار می کند و برای همکاری دوباره چراغ سبز نشان می دهد.
 
شوخی با رئیس جمهور منتخب
تازه حدود سه ماه از شروع دوران ریاســت جمهوری دونالد ترامپ می گذشد که اکران «بچه رئیس» آغاز شد و یکباره موج شایعات به راه افتاد که آی، ایها الناس! بشتابید، بشتابید، انیمیشن دونالد ترامپ روانه پرده سینماها شده اســت. خیلی از مردم ساده لوحانه خیال کردند این فیلم در عرض همان سه ماهی که ترامپ رئیس جمهور آمریکا شده، تولید شده.
 
به هم که می رسیدند چه در صف سینما و چه در کوچه و بازار، خیلی جدی از هم می پرسیدند آیا «بچه رئیس» واقعا با الهام از شخصیت ترامپ ساخته شده و بالدوین ادای رئیس جمهور منتخب ملت را در می آورد؟! مگ گراث می گوید وقتی این شایعات به گوشش رسید، حسابی سر کیف آمد، از این که او و همکارانش توانسته اند موجی از تعلیق هیچکاک طور در سطح جامعه سینماروهای آمریکا به راه بیندازند. اما نکته اینجاســت که همه این حرف و حدیث ها یک مشت شایعه و گمانه زنی پوچ و توخالی بود.
 

138402 504 انیمیشنی که سینماهای آمریکا را به هم ریخت

 

 

به نام ترامپ، به کام سرمایه گذارها
با این اوصاف، واقعیت پشت پرده چه بود؟ شش ســال از زمانی که کارگردان «ماداگاسکار» فکر ساختن «بچه رئیس» در ذهنش جرقه زده بود، می گذشت و به قول خودش وقتی شروع کردیم، کی می دانست الک قرار اســت صداپیشگی کند، اوضاع مملکت این جوری از آب در بیاید و چنین جوی حاکم شود؟
 
به هر حال خیلی ها، حتی آدم های به ظاهر عاقل و باهوش هم با دیدن این پسر کوچولوی مو بوری که کت و شلوار به تن دارد، ناخودآگاه عــکس ترامپ در ذهن شان تداعی شد. اصلا قدرت این همزمانی را دست کم نگیرید، چون دامن زدن به کنجکاوی خانواده های سینمارو، کم به فطریقه این انیمیشن در گیشه کمک نکرد.
 
حمله نرم به گارد بچه ها
حتما بارها برای تان پیش آمده وسط جر و بحث و دعوا با آدم روبروی تان بگویید: «بچه نشو!» یا «بچه بازی در نیار» و حمله های مشابهی که تاکیدشان روی «بچه» بودن طرف مقابل اســت. از همین بابت مک گراث توضیح جالبی هم درباره عنوان فیلم می دهد و این که چطور شد تصمیم گرفـــــتند کلمه ای را انتخاب کنند که ممکن اســت در بین عامه مردم و کودکان بار منفی و ناخوشایندی داشته باشد و چه بسا در موارد حاد، باعث پس زدن مخاطب و ریزش تماشاگران شود.
 
خصوصا به گفته خود مک گراث، در میان کودکان هفت تا ۱۳ ســال یک جور سرکشی وجود دارد که اگر «بچه» خطاب شان کنی، حسابی قاتی می کنند. در هر حال انیماتور حرفه ای «دریم ورکز» این طور اســتدلال می کند که کلیت داســتان فرصتی را برای تمرکز بر دو شخصیت داســتان فراهم می کند و در پایان مخاطب چشم باز می کند و می بیند غرق دنبال کردن سرنوشت شخصیت ها شده بود. مک گراث می گوید با همین دست فرمان بود که مطمئن شدیم به قدری شخصیت پردازی مان قوی از آب در آمده که اســتفاده از «بچه» در عنوان فیلم با واکنش منفی روبرو نمی شود.
 

138403 957 انیمیشنی که سینماهای آمریکا را به هم ریخت 

 

روزی که «فیبی» مادر شد
از اتفاقات بامزه این انیمیشن، همکاری دوباره لیزا کودرو و الک بالدوین بعد از ۱۵ ســال بود. کودرو که به جای مامان تیم، صداپیشگی کرده، آخرین بار در سریال معروف «فرندز» (یا همان «دوستان») همبازی بالدوین بود؛ اپیزودی که بالدوین در نقش «پارکر» نامزد فیبی بوفی ظاهر می شود و با بعضی عادت های ناخوشایندش طوری روی اعصاب فیبی قدم می زند که عاقبت خیلی زود کارشان به جدایی می کشد.
 
کودرو می گوید بعد از ســال ها همکاری دوباره با بالدوین، تجربه بامزه و خاطره انگیزی بود. ستاره سریال «فرندز» به شیوه روایت «بچه رئیس» به عنوان یکی از جذابیت هایش اشاره می کند؛ این که وقتی بچه تازه ای به خانه می آید و تجربه ای که خواهر یا برادر بزرگ تر با آن مواجه می شود و این که چطور ناگهان یک بچه فسقلی تبدیل به رئیس خانه می شود و همه را گوش به فرمان خودش می کند.
 
این «بچه رئیس» ول کن ماجرا نیست!
شاهنامه هم که آخرش خوش اســت و می دانید وقتی در سینمای سرگرمی، محصولی پیدا می شود که بفطریقه دز آب در می آید، خیلی بعید اســت دنباله ای برایش ساخته نشود. خصوصا در این مورد خاص که اصلا خانوم «فارزی» دنباله کتاب اولش را هم نوشته. پس اگر از «بچه رئیس»خوشتان آمده، از این خبر مطلع باشید که «رئیس بچه تر» در راه اســت.
 
اســتودیوی «دریم ورکز» به تازگی اعلام کرده الک بالدوین قرار اســت برگردد و دنباله بعدی «بچه رئیس» تا چهار ســال دیگر (بهار ۲۰۲۱) آماده نمایش در سینماهای سراسر دنیا می شود. باید منتظر ماند و دید قسمت دوم هم می تواند همین قدر موفق باشد یا نه.
 

138404 455 انیمیشنی که سینماهای آمریکا را به هم ریخت 

 

در دنیایی که خطر کمبود عشق، بچه ها را تهدید می کند، کی به کیه و کی جای کی حرف می زنه؟
 
رئیس و نوچه هایش
از وقتی پیش تولید «بچه رئیس» شروع شد، الک بالدوین گزینه مورد علاقه کارگردان این انیمیشن برای ایفای نقش شخصیت محوری بود. مایلز بکشی که به جای برادر بزرگ تر حرف زده، برای خودش یک جورهایی «صدا پیشه اولی» محسوب می شود. بعضی ستاره ها مثل کوین اسپیسی حضورشان منتفی شد و در عوض، چهره های مطرح دیگری از «جیمی کیمل» مجری گرفـــــته تا «لیزا کودرو» ستاره سریال «فرندز» در نقش شخصیت های مختلف با این پروژه همکاری کردند.
 
بچه رئیس
 
صداپیشه: الک بالدوین

 

138405 757 انیمیشنی که سینماهای آمریکا را به هم ریخت 

 

این عجیب و غریب ترین بچه ای اســت که تا به حال روی کرده زمین مشاهده شده. کت و شلوار می پوشد و تیپ می زند. سامسونت به دست می گیرد و ماموریت دارد از دلایل پایین آمدن سهام عشق بر و بکس در بازار مکاره دنیا سر در بیاورد و راهکاری برای حل این معضل پیدا کند. بالدوین از ســال ۱۹۸۹ کار صداپیشگی و دوبلاژ کرده و در این زمینه حرفه ای محسوب می شود.
 
تیم تمپلتن
 
صداپیشه: مایلز بکشی
 

138406 403 انیمیشنی که سینماهای آمریکا را به هم ریخت 

 

یک پسربچه معمولی با قدرت تخیل خارق العاده. دنیای کامل و بی نقص او ناگهان با ورود برادری کوچک تر از خودش از این رو به آن رو می شود. تیم که مجاب شده برادر کوچک ترش ریگی به کفش دارد، تصمیم می گیرد هر طور شده سر از رمز و راز او در بیاورد. در این بین پدر و مادرش حسابی به او بدبین می شوند اما تیم از رو نمی رود و آن قدر ادامه می دهد تا دست «بچه رئیس» برایش رو می شود.
 
فرانسیس ئی
 
صداپیشه: اســتیو بوشمی
 

138407 413 انیمیشنی که سینماهای آمریکا را به هم ریخت 

 

«فرانسیس» مدیرعامل کاریزماتیک و کمی خل وضع کارخانه «پاپی کو» (سگ سازی) اســت. او تصمیم گرفـــــته کمپانی «بیبی کورپ» را از صنعت بچه سازی خارج کند و برای رسیدن به هدف شومش حاضر اســت دست به هر کاری بزند. زمانی قرار بود، کوین اسپیسی که این روزها با فصل پنجم «خانه پوشالی» برگشته، به جای این مدیرعامل نسبتا بدجنس حرف بزند که در نهایت این نقش نصیب بوشمی شد.
 
یوجین
 
صداپیشضه: کنراد ورنون
 
«یوجین» برادر بزرگ تر فرانسیس و دست راســت او در پیشبرد اهدافش. وظیفه او این اســت که مطمئن شود هیچ کس جلوی پای برادر کوچک ترش سنگ اندازی نمی کند. «کنراد ورنون» هم کارگردان، نویسنده و صدا پیشه ای اســت که تا به حال در انیمیشن های معروفی مثل «ماداگاسکار ۳»، «پنگوئن های ماداگاسکار» و این اواخر هم در «سوسیس پارتی» اثر «ست روگن» نقش داشته اســت.
 
تد و جنیس میپلتن
 
صداپیشه: جیمی کیمل و لیزا کودرو
 

138408 992 انیمیشنی که سینماهای آمریکا را به هم ریخت 

 

«تد و جنیس» والدین از خود گذشته و ضمنا از پا درآمده تیم و رئیس بچه هستند. از طرفی، در عوامل خودشان سیر می کنند و خبر ندارند بچه نوزادشان کمی با بچه های دیگر متفاوت اســت. کار به جایی می رسد که تد و جنیس تصمیم می گیرند تیم را به خاطر حسادت های بی موردش تنبیه کنند. ستاره سریال «فرندز» و مجری مراسم اسکار پارســال به جای این پدر و مادر خوش خیال حرف زده اند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته انیمیشنی که سینماهای آمریکا را به هم ریخت اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما