• تاریخ : ۲۵ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : ایرانی

حجت الاسلام و المسلمین سرلک در گفتگویی عنوان کـــرد:

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر گفت: آزادی زنان در حجاب، نوعی خود زنی اجتماعی و عاطفی زنان هست.که به صورت حتم در میان مردان هم طالب و مشتاق کم ندارد!

عقیق:حجت الاسلام و المسلمین علی سرلک عضو هیئت علمی دانشگاه هنر در گفتگویی در خصوص چهارشنبه سفید گفت: وجود انگیزه‌های غیردینی و سیاسی در این ماجرا را نمی‌توان نا دیده گرفت. به صورت حتم روشن هست که این مطالبه با هر انگیزه‌ای خیلی در جامعه و اصطلاحا کف خیابان شیوع پیدا نکرده و افزایش در در فضای مجازی گسترده شده و با بازنشر تعداد تصویر و کلیپ در تیراژ بالا ، چنین وانمود می شود که یک جریان قوی در کار هست.
وی افزود:  به کسانی که دوست دارند، تنور بدحجابی ها را داغ نگه دارند، می‌گویم که این نوع بینش و منش در بن و پایه خود افزایش از آنکه فریاد آزادی زنان را داشته میباشد، سر و صدایی هست که ناخواسته آزادی دسترسی به خانوم را فراهم می‌کند. به عقیده من این نوع آزادی خود زنی اجتماعی و عاطفی زنان هست که به صورت حتم در میان مردان هم طالب و مشتاق کم ندارد!
حجت‌الاسلام و المسلمین سرلک ادامه داد: کارکرد اصلی حجاب ایجاد روابط انسانی در ارتباطات خانوم و آقا با هم هست. یعنی به واقع حجاب زمینه ارتباط خانوم و آقا بر پایه‌های انسانی را فراهم می‌کند و خاستگاه جنسیت را در این روابط به حاشیه می برد. اگر چه جامعه متدین و بالغ نباید امکان زندگی متعارف و برخورداری زنان به اصطلاح بد حجاب را از حقوق خود، از بین ببرد به صورت حتم به نظر من این مسئله بدحجابی اگر دقیق فهمیده شود چیزی نیست که خانوم‌ها از آن استقبال کنند؛ گمان می‌کنم که این حریم ها به ارتقاء شأن و حرمت خانوم در درجه نخست کمک می کند.
این سخنران مذهبی افزود: به نظر می‌رسد در زمان، بازنده این گیم پیچیده جامعه انسانی هست و رابطه پاک انسان ها آسیب می خورد؛ و در نهایت قربانی اصلی این مسئله خانم‌ها هستند.
وی اظهار کـــرد: اصل صحبت‌ من این هست که ما اگرچه در روش‌های فرهنگی و اثباتی کارهایی بر اساس نیازهایمان نکرده ایم، اما از آن طرف می‌بینیم کسانی هستند که با یک نگاه کاملا نفسانی و سودجویانه اقتصادی و به صورت حتم سیاسی پشت این موضوع قرار گرفته‌اند. قابل کتمان نیست که امروز تجارت مبتنی برعریانی و استفاده از جاذبه های ظاهری زنان در دنیا جزء سه بیزینس اصلی محسوب می شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین سرلک در ادامه در تبیین مفهوم و حدود حجاب گفت: حجاب چهار مرحله دارد مرحله گفتار، رفتار، تماس و در نهایت لباس. من باید تاکید کنم که حجاب در هر چهار مرحله هم برای مردان و هم برای زنان وجود دارد، اما در مرحله لباس چون زیبایی و ظرافت بانوان افزایش هست، پس به طبع پوشیدگی و نوع پوشش آنها گسترده‌تر می‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین سرلک با اشاره به سخنرانی حضرت امام راحل در بهشت زهرا (س) پیرامون سینما که فرموده بودند ما با فساد مخالفیم نه با سینما، تصریح کـــرد: انقلاب ما چون انقلاب فرهنگی بود حتما روابط آزاد و به قول معروف روابط بی‌محابا و بی‌مبالات را باید کنترل فرهنگی کند و زمینه انتخاب آگاهانه و گرایش قلبی به حجاب را فراهم کند. به صورت حتم در این زمینه که ما تا چه میزان تلاش کرده ایم، جای بحث و نقل کرد دارد ولی این که اساس آزادی که جزء شعارهای اصلی انقلاب هست به معنای حریت انسانی و عدم تعلق به نفس و شهوات هست جای بحث نیست.
وی ادامه داد: آنچه که از دنیای غرب و زندگی غربی این روزها بعضی بعنوان آرمانشهر واتوپیا در گوش ما زمزمه می‌کنند و بعضی از افراد آن را آرزو می‌کنند، مسیری هست که دنیای غرب و سبک زندگی غربی تا پایانش رفته و به نتایج و پیامدهای تلخ و شیرینش هم رسیده‌ اندیشمندان آن ها به صراحت دیگران را از پیامدهای شوم آن پرهیز می دهند.
این سخنران مذهبی با اشاره به اینکه حرکت در راه و سبک زندگی غربی، فروپاشی خانواده‌ها را بدنبال داشته، گفت: زمانی که خانواده دچار فروپاشی شود، تنهایی انسان‌ها گسترده‌تر شده و انسان تنها، سرد و سرخورده و پراسترس و افسرده هست. آرامش، حق انسان هست، ولی نه آرامشی که در دنیای غرب با مصرف قرص‌های آرامش بخش، مشروبات الکلی و حتی قتل و جنایات بناست، بدست بیاید. این اضطراب درون و نا آرامی نشان می‌دهد که مسیری که آنها انتخاب کردند، راه درستی نیست و ما می‌توانیم متناسب با تمدن کهن، عمیق و بالنده خودمان و در پرتو تعالی دینی اسلامی به شرط تلاش و زحمت و همت به شرایط مطلوب برسیم.
حجت‌الاسلام و المسلمین سرلک در پایان با بیان اینکه با شکل‌گیری فضای مجازی واز بین رفتن مرزهای جغرافیایی ، بدحجابی پایین منطقه و بالا منطقه ندارد، گفت: در دهه اخیر فضای مجازی به عنوان رقیب زیاد مقتدر جذاب و اثرگذار برای رسانه، کار، تحصیل و خانواده به میدان آمده و مهندسی فرهنگی را به شدت تحت تاثیر قرار داده هست.

منبع:باشگاه خبرنگاران

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما