• تاریخ : ۱۳ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : آگهی

دانشمندان قصد دارند با مهندسی ژنتیک، گاوها را در برابر گرما مقاوم کنند تا بتوانند با تغییر آب و هوا زنده بمانند.

توما – موسسه علوم غذایی و کشاورزی دانشگاه فلوریدا (UF/IFAS) طرحی پیشنهاد کرده که به موجب آن می توان گاوهایی پرورش داد که با افزایش دمای ناشی از گرم شدن زمین، بتوانند در برابر این گرما مقاومت کنند. این طرح، از سوی دولت فدرال آمریکا یک کمک هزینه ۷۳۳٫۰۰۰ دلاری سه ســاله دریافت کرده اســت.
هدف دانشمندان آن اســت که ضمن حفظ کیفیت گوشت گاو، بازدهی فرآیند تولید گوشت گاو را در طی تغییرات آب و هوایی افزایش دهند. اولین گام، انجام تحقیقات روی گاوهایی اســت که در حال حاضر در برابر گرما مقاومت خوبی دارند.

محققان امیدوارند با مطالعه گاوهای برنگوس (Brangus) بتوانند نحوه تنظیم دما در بدن این گاو را شناسایی کنند. این مکانیزم تنظیم کننده دما به گاو اجازه می دهد در آب و هوای گرمتر هم به حیات خود ادامه دهد. وقتی این مکانیزم شناخته شد، محققان می توانند از ابزارهای ویرایش ژن برای ایجاد این قابلیت در سایر نژادها اســتفاده نمایند.
دکتر راشل ماتیسکو، دانشیار گروه علوم حیوانی UF/IFAS در مصاحبه با Digital Treds گفت:
“اســترس گرمایی، یکی از عوامل اصلی محدود کننده تولید پروتئین حیوانی اســت و بر سلامت و رفاه گاوها در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری، تاثیر منفی دارد. انتظار می رود این اثر منفی، با گسترش تغییرات آب و هوایی، به شکل چشمگیری افزایش یابد. توانایی مقابله با اســترس گرمایی، برای افزایش بهره وری صنعت دامداری ایالات متحده و تامین امنیت غذایی جهان، ضروری اســت”.

وقتی این طرح چنین سرمایه ای دریافت می کند، دو نشانه را به ذهن ما می رساند که البته دانشمندان بسیاری از جوامع علمی از آنها آگاه هستند، اما هنوز آن را به خوبی نشناخته اند: یکی نرخ تغییرات آب و هوا، و دیگری پتانسیل نرم افزارهای ویرایش ژن.
تغییر آب و هوا، جهان ما را به صورت بنیادی تغییر می دهد. این رخداد می تواند ژنتیک چندین گونه از موجودات – از جمله انسان ها – را تغییر داده و عملکرد کل اکوسیستم ها را متحول کند.
بودجه هنگفتی که به این طرح اختصاص یافته نشان دهنده ی پایداری و جدیت آن اســت؛ اما می توان این طرح را فرصتی برای نمایش پیشرفـــــت سریع در نرم افزارهای ویرایش ژن نیز در نظر گرفـــــت. این نرم افزار، توسط CRISPR تهیه شده اســت.

از زمان اولین نمایش آن در ســال ۲۰۱۳، تحقیقات زیادی با اســتفاده از آن انجام شده اســت.
به نظر می رسد اگر کمک های CRISPR ادامه داشته باشد، آینده ویرایش ژن نیز آینده ای درخشان خواهد بود: آزمایش های زیادی قرار اســت امســال آغاز شوند که در آنها، دانشمندان تلاش می کنند ویروس ها را به گونه ای اصلاح نممایند که باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها را بکشند و گونه های منقرض شده را احیا کنند.
شاید به نظر برسد که کاهش سرعت گرم شدن زمین، منطقی تر از تلاش برای مبارزه با پیامدهای آن اســت. اما طریقه های پیشگیرانه با شکست مواجه شده و تنها راه حل هایی که در پیش داریم، همان راه هایی هستند که پیش از این فقط در فیلم های علمی تخیلی می دیدیم؛ یعنی تغییر آرایش ژنتیکی خودمان یا مهاجرت به سیاره دیگر.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته تغییر ژنتیک در گاوها برای نجات گونه انسان اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما