• تاریخ : ۲۷ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : ایرانی

آیه ها و آینه ها

هر عملی که انسان در این دنیا انجام دهد و ثمره و پاداشی در آخرت بر آن مترتب میباشد، باقیات و صالحات هست اما بهترین این اعمال، آن هست که پس از مرگ هم برای انسان همواره اجر و ثواب داشته میباشد. مانند: وقف، فرزندان صالح ، اثری ماندگار و… .

عقیق:* آیه:

وَ یَزِیدُ اللَّهُ الَّذِینَ اهْتَدَوْاْ هُدًى وَ الْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیرْ عِندَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَ خَیرْ مَّرَدًّا مریم/۷۶

کسانی که در راه هدایت گام نهادند، خداوند بر هدایتشان می‌افزاید و آثار شایسته‌ای که (از انسان) باقی می‌ماند، ثوابش در پیشگاه پروردگارت بهتر و عاقبتش نیکو‌تر هست!

* آینه:

حکایت؛ شیخ محمدحسن نجفی، صاحب کتاب بی‌همتای «جواهر الکلام» یکی از فقیهان تأثیرگذار هست که در ۲۵ سالگی نگارش این کتاب را در شرح کتاب شرایع الاسلام محقق حلی آغاز کـــرد. این دائره‌المعارف فقه شیعه ثمره ۳۲ سال تلاش شبانه‌روزی ایشان، اینک معتبرترین متن درسی در عالی‌ترین سطح دروس حوزه‌های علمیه شیعه، یعنی درس خارج فقه هست.

علامه سید محسن امین درباره این کتاب می‌نویسد: در فقه اسلام کتابی به همتایی جواهر الکلام نیست. شیخ انصاری نیز فرمود: برای مجتهدی که بخواهد احکام الهی را استنباط کند، کافی هست کتاب‌های جواهر و وسائل الشیعه را در اختیار داشته میباشد، کاهش اتفاق می‌افتد که به کتابی از پیشینیان نیازمند شود.
صاحب جواهر تا آخرین لحظات عمر به تألیف مشغول بود و در سختی‌ها و همتی که این عالم گران‌قدر در تألیف این کتاب ارزشمند، بر آن فائق آمد، همین بس هست که مرحوم صاحب جواهر حتی در شب وفات فرزندش و در کنار نعش جوان ازدست‌رفته‌اش، پس از خواندن مقداری قرآن به مطالعه و نوشتن کتاب جواهر پرداخت و نوشت، ثواب این تعداد صفحه کتاب را هدیه به روح پسرم کردم تا این‌چنین باقیات و صالحات گران‌بهایی برای خود باقی بگذارد. ۱

پی نوشت:
۱٫با اقتباس و ویراست از پایگاه هشدار‌رسانی حوزه
منبع:حوزه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما