• تاریخ : ۲۴ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : ایرانی

متکی با بیان اینکه سیاست خارجی به‌معنای دیده‌بانی نظام هست از این رو از اهمیت بالایی برخوردار هست، تصریح کـــرد: دیده‌بانان سیاسی شرایط کشورهای مختلف را گزارش می‌دهند، در صورتی که ترس بر دیده‌بانی غلبه کند و از گستردگی امکانات دشمن، سلاح و تانک و غیره بترسد گزارشات وی از جبهه دشمن منفعلانه هست و پیشنهادات تسلیم‌پذیرانه می‌دهد.

وزیر پیشین امور خارجه کشورمان گفت: گفتمان امام خمینی(ره) به حکمرانی براساس مبانی غربی خط بطلان کشید و مبانی فکری غرب را متزلزل کـــرد.

به نقل خبرگزاری تسنیم از گرگان، منوچهر متکی در نشست سیاست خارجی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن، با بیان اینکه حیاتی‌ترین شاخصه ایران پیش از انقلاب در حوزه سیاست خارجی، وابستگی آن بود، اظهار داشت: ایران پس از دوران نادرشاه راه ضعف و در دوران قاجار وابستگی را به صورت جدی تجربه کـــرد به صورتی که این وابستگی در دوران پهلوی مدرن و تابع شرایط جدید بین‌المللی انجام گرفت و عناصر تشکیل‌دهنده سیستم نیز در وابستگی از یکدیگر سبقت می‌گیرند.

وی با بیان اینکه سیاست خارجی به‌معنای دیده‌بانی نظام هست از این رو از اهمیت بالایی برخوردار هست، تصریح کـــرد: دیده‌بانان سیاسی شرایط کشورهای مختلف را گزارش می‌دهند، در صورتی که ترس بر دیده‌بانی غلبه کند و از گستردگی امکانات دشمن، سلاح و تانک و غیره بترسد گزارشات وی از جبهه دشمن منفعلانه هست و پیشنهادات تسلیم‌پذیرانه می‌دهد.

معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه وزارت خارجه‌های دنیا دروازه‌های حفظ استقلال و یا وابستگی یک کشور هستند، اظهار کـــرد: امام راحل حقارت و خفت وابستگی به بیگانگان را با پایان وجود احساس می‌کردند.

متکی با بیان اینکه امام راحل خفت و حقارت ایران را به وضوح در کاپیتولاسیون مشاهده کردند، افزود: کاپیتولاسیون از جمله اسناد خفت‌بار یک کشور بود که تحت سیطره قدرت‌های بزرگ به وقوع پیوست.

وی با بیان اینکه امام راحل متداوم مسئولان سیاست خارجه را به عزت برآمده از استقلال توصیه می‌کردند و نسبت به آن تأکید داشتند، اظهار کـــرد: استقلال زیباترین، جامع‌ترین و محوری‌ترین هدیه امام راحل به ما بود.

معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کـــرد: تنها ویژگی مشهودی که در افرادی مانند بختیار، رجوی و امثال آن مشاهده می‌انجام گرفت تبعیت محض از خارجی‌ها و کشورهای استکباری بود و در مقابل تنها شاخصه‌ای که در امام راحل و یارانش وجود نداشت وابستگی به کشورهای بیگانه بود.

متکی استقلال را زیاد حیاتی و ارزشمند خواند و تأکید کـــرد: برخلاف نظر برخی که استقلال را مانع آزادی می‌دانند استقلال هیچ منافاتی با آزادی ندارد اما اگر آزادی به‌گونه‌ای تفسیر شود که استقلال در آن وجود نداشته میباشد به طور قطع این نوع آزادی به درستی تعریف نشده هست.

وی با بیان اینکه آزادی تنها در سایه استقلال تفسیر می‌شود در غیر این صورت معنا ندارد، گفت: امام راحل در حوزه روابط بین‌المللی گفتمانی را به ثمر رساندند که حیاتی‌ترین مشکل آمریکا نیز در این گفتمان امام (ره) هست.

معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی یادآور انجام گرفت: یکی از صاحب‌نظران فرانسوی اظهار کرده، با امام راحل که علیه حکومت شاه قیام و حکومت جدیدی را پایه‌گذاری کرده مشکلی نداریم اما ما از رنسانس به بعد یک حکمرانی براساس مبانی غربی را دنبال کرده و آن را به دنیا صادر می‌کردیم و در حالی که تقریباً همه کشورها حکمرانی براساس لیبرال دموکراسی را پذیرفته بودند انقلاب اسلامی به وقوع پیوست.

متکی با بیان اینکه نظام آموزشی غرب انسان تراز سیستم لیبرال دموکراسی را تربیت می‌کند، تصریح کـــرد: پس از ۳۹ سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز در نظام آموزشی ما انسان تراز جمهوری اسلامی تربیت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه گفتمان امام راحل به حکمرانی براساس مبانی غربی خط بطلان کشید و یک گفتمان جدید ایجاد کـــرد، یادآور انجام گرفت: امام راحل مفاهیم را تغییر داد و تعاریف جدید براساس مبانی خاص فکری خود تعریف و ارائه کردند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما