• تاریخ : ۹ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : آگهی

۱۲۳ ســال پیش در چنین روزی کشور کره بعد از اعلام اســتقلال از حکومت چین دست کمک به سوی ژاپنی ها دراز کرد تا به کمک نیروی نظامی آنها بتوانند اســتقلال خود را بدست بیاورد.

۱۲۳ ســال پیش در چنین روزی یعنی ۳۰ ژوئن ۱۸۹۴ کشور کره با حمایت امپراتوری ژاپن و تکیه بر قدرت نظامی آن‌ها اعلام اســتقلال کرد تا به‌موجب آن نخستین جنگ چین و ژاپن از ۱ آگوست ۱۸۹۴ آغاز شود. بعد از چند ماه که نیروهای ژاپنی در دریا و زمین ارتش خاندان چینگ را درهم شکستند، خاندان چینگ شکست را پذیرفـــــت و درخواســت صلح را به ژاپن اعلام کرد. بعد از این پیروزی کشور تصور فکر می‌کرد که دوران اســتعمار از طرف همسایگان قدرتمندش به پایان رسیده اســت ولی ژاپنی‌ها که توانسته بودند با ۲۰۰ هزار نیروی نظامی ارتش ۶۰۰ هزار نفری چین را شکست دهند و به قدرت منطقه تبدیل شوند نمی‌توانستند به راحتی اجازه دهند که کره بصورت مستقل در منطقه و بدون منفعت برای ژاپن حضور داشته باشد.

First war ۹ تیر: درخواســت کمک کره از ژاپن برای اســتقلال

امپراتوری ژاپن که دیگر دارای قدرت نظامی و اقتصادی مناسبی شده بود قصد داشت تا قدرت منطقه را بطور کامل در دست بگیرد، ولی یک سد بزرگ برای ماجراجویی‌های ژاپن وجود داشت و آن امپراتوری تزار روسیه بود. با توجه به شرایط و دردسراتی که امپراتوری تزار روسیه در آن دوران با آن مواجه بود رویارویی با ژاپنی که دیگر تشنه ماجراجویی و کشور گشایی شده بود بسیار دردسر شده بود. تنش میان دو کشور که دیرینه تاریخی نیز داشت بالا گرفـــــت تا سرانجام ارتش امپراتوری خورشید در فوریه ۱۹۰۴ با روسیه وارد جنگی شد که توازن قدرت در منطقه را بطور کامل تغییر داد و یکی از عوامل زمینه ساز سقوط تزار روسیه را در مقابل انقلاب کمونیستی لنین رقم زد. در این نبرد نیروهای ژاپنی توانستند خیلی سریع نیروی دریایی روسیه در منطقه از بین ببرند و منچوری را در اختیار خود قرار دهند تا آغاز قرن بیستم میلادی با ظهور امپراتوری قدرتمند خورشید همزمان شود.

5339 4 ۹ تیر: درخواســت کمک کره از ژاپن برای اســتقلال

ژاپنی‌ها در طول جنگ با روسیه، کره را اشغال نظامی کردند تا از منابع آن برای جنگ اســتفاده کنند همچنین آن‌ها جوانان کره‌ای را به اجبار برای جنگ به خدمت می‌گرفـــــتند. بعد از پایان جنگ ژاپن به اشغال نظامی خود در کره ادامه داد و سرانجام در ســال ۱۹۱۰ امپراتوری ژاپن بصورت رسمی کشور کره را بخشی از خاک خود اعلام کرد تا دوره جدیدی از اســتعمار بر مردم کشور کره آغاز شود. اشغال کره توسط ژاپن تا پایان جنگ جهانی دوم و ورود نیروهای آمریکایی و شوروی به شبه جزیره کره ادامه یافت.

دیگر رویدادهای حیاتی ۹ تیر (۳۰ ژوئن)

۱۸۰۸ – کشف عنصر بورون توسط همفری دیوی

۱۸۳۱ – ثبت پتنت ترازوی صفحه‌ای به نام برادران Fairbanks

۱۸۷۹ – تاسیس شرکت California electric Light Company، اولین تولیدکننده‌ی محصولات الکتریکی در ایالات متحده‌ی آمریکا

۱۸۹۴ – افتتاح رسمی پل tower بر روی رودخانه‌ی تایمز در لندن

۱۸۹۶ – ثبت پتنت اجاق برقی

۱۹۰۵ – اولین فرود موفقیت‌آمیز با بالن بر روی ساختمان

۱۹۱۰ – شروع آزمایشات ایالات متحده‌ی آمریکا برای اســتفاده از هواپیماها به عنوان بمب افکن

۱۹۴۶ – اولین اســتفاده‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا از بمب اتمی

۱۹۴۸ – معرفی دستگاه‌های ضبط مکالمات تلفنی

۱۹۴۸ – اختراع ترانزیستور

۱۹۵۳ – رونمایی از اولین خودرو با بدنه‌ی فایبرگلاس

۱۹۶۳ – شروع به کار اولین رآکتور اتمی با سوخت پلاتینیوم در ایالات متحده‌ی آمریکا

۱۹۷۱ – تراژدی فضایی روسیه که در آن سه فضانورد یک ماموریت نظامی، همگی در سفر بازگشت به زمین در کپسول فضایی جان خود را از دست دادند.

۲۰۱۵ – رونمایی اپل از سرویس apple music


این مطلب در تاریخ ۹ تیر ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ۹ تیر: درخواســت کمک کره از ژاپن برای اســتقلال اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما